Karabük'te Turizm Çalıştayı Düzenlendi

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği TÜMBİAD, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu TÜMBİKON ile Karabük Dernekler Federasyonu KARDERFED’in ortaklaşa düzenlediği “Karabük Turizm Çalıştay”ı, ülkemizin ve Karabük’ün turizm çeşitleri, sorunları ve çözüm önerileri konusunda alanında yetkin kamu görevlileri, akademisyen ve uzman isimleri 15-16 Ocak 2022 tarihlerinde Karabük’ün Yenice İlçesindeki Ihlamur Terası tesislerinde bir araya getirdi.

Başta markalaşma ve alternatif turizm potansiyeli konularının ele alındığı Çalıştay boyunca Karabük ve Türkiye’nin en çok ormana sahip ilçesi olan Yenice özelinden yola çıkılarak ulusal düzeyde bir model geliştirilmesini hedefe koyan bildiriler sunuldu ve Yenice’nin ekoturizmde dünya çapında bir destinasyon olma potansiyelini gösteren belgeseller izlendi.  Katılımcılar, dünya doğa kültür mirası olarak kayıtlı Şeker Kanyonu ve içinde geyiklerin gezdiği, yaban hayatı zenginliğine sahip orman ve doğa güzelliklerine sahip yerleri gezdi.

YENİCE’NİN EKOTURİZM İDDİASI…  TÜRKİYE TURİZMİNE ÖRNEK OLABİLECEK YAKLAŞIMLAR…

Karabük Yenice Ihlamur Teras Tesislerinde,  2 gün süren  “Türkiye ve Karabük Turizm Çeşitleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” başlangıcında açılış konuşması yapan Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Yıldızhan, Karabük’te Yenice’nin sağlık turizmi içinde çok önemli bir yere ve potansiyele sahip olduğunu, katma değeri yüksek, çok sayıda tedavi uygulamalarının turizmle birleştirilebileceği bir yer olduğunu belirtti.

Karabük Dernekler Federasyonu, Marmara Dernekler Federasyonu ve Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu Genel Başkanı Cevdet Akay ise yaptığı konuşmada, ülkenin ve Karabük’ün kalkınması ve tanıtılması için bilimden, sanattan, sivil toplum gücünden yararlanarak güzel Projeleri hayata geçirmeye kararlı olduklarını söyledi. Cevdet Akay, memleketi Yenice’nin doğa harikası özellikleri nedeniyle ekoturizm için büyük bir potansiyel taşıdığını ve bu çalıştayı düzenleme amaçlarının da, var olan bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirme, bu yönde marka oluşturma, yerel halkın, yerel yönetimlerin ve turizmin diğer oyuncuların hep birlikte uyum içinde çalışmaları yönünde en uygun modeli geliştirme olduğunu vurguladı.

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, bu çalıştayın Yenice’nin turizm hedeflerini gerçekleştirmesine büyük katkı sağlayacağını, Türkiye’nin en çok ormana sahip ve yaban hayatı ve doğa güzellikleri bakımından eşsiz bir yöresi olan Yenice’nin, kalkınma planını ve hedefini ekoturizm yönünde kurguladığını söyledi.

15 Ocak 2022 Cumartesi günü gerçekleşen Çalıştayda yapılan sunum ve belgesel gösterimlerinin ardından, katılımcılara plaketleri verildi.