Sapanca'da 'İklim' Çalıştayı Gerçekleştirildi

Tümbikon Ulusal ve Uluslararası Sosyal ve Ekonomik Strateji Merkezi, iklim değişikliklerinin küresel sonuçlarını ve ülkemiz açısından etkilerini Sapanca'da gerçekleştirdiği İklim Çalıştayı'nda ele aldı.

Tümbikon Ulusal ve Uluslararası  Sosyal ve Ekonomik Strateji Merkezi kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen, Tümbikon Genel Başkanı Cevdet Akay’ın desteği ile, Strateji Merkezi Başkanı Can Çobanoğlu‘nun başkanlığında birbirinden değerli akademisyenlerin katkısıyla ulusal ve uluslararası birçok konuda bilimsel araştırmalara dayalı çalışmalarına hız verdi.

Tümbikon Ulusal ve Uluslararası  Sosyal ve Ekonomik Strateji Merkezi olarak ilk çalıştay, 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde iklim değişikliklerinin küresel sonuçları ve ülkemiz açısından etkileri üzerine Sapanca’da gerçekleştirildi.

İki oturum  halinde gerçekleşen Çalıştay, Strateji Merkezi Başkanı Can Çobanoğlu’nun yönetiminde, Tümbikon Genel Başkanı Cevdet Akay’ın açılış konuşması ile başladı. Tümbifed Genel Başkanı Mehmet Hüsrev’in de katıldığı Çalıştayda, kıymetli bilim insanları Prof. Dr. Ö. Ahmet ERCAN, Prof. Dr. Kadir SEYHAN, Prof. Dr. Ersan BAŞAR, Prof. Dr. Aynur AYDIN, Prof. Dr. Barış ÇALLI, Dr. Ramazan KURTOĞLU, Dr. Sibel GÜLLÜÇAYIR ve Çevre Danışmanı Aynur ACAR bilimsel verilere dayalı çalışmalarını kurul üyeleri ile paylaşarak tebliğ sunumu yaptılar.

Küresel bir sorun olarak karşımıza çıkan iklim değişikliğinin Türkiye’ye etkileri, yakın gelecekte olası  susuzluk problemi, kuraklık ve belki de açlık tehlikesi, değişen eko-sistem, yeni verilere göre uygulanması gereken tarım politikaları, atık yönetimi, kentsel dönüşümün önemi, meteoroloji biliminde teknolojik yenilenme, ayrıca Avrupa ve dünya geneli ile uyum yasaları, uygulamadaki problemler ve hukuki durum hakkında son derece aydınlatıcı ve çözüm önerilerine dayalı tebliğlerin, en kısa zamanda Tümbikon Ulusal ve Uluslararası Sosyal ve Ekonomik Strateji Merkezi Başkanı Can Çobanoğlu’nun öncülüğünde kitaplaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisini, Tümbikon Genel Başkanı Cevdet Akay kapanış konuşmasında müjdeledi.

Organizasyon Komitesinde yer alan Tümbikon Ynt. Krl. Üyesi Hayri ÜLGEN, Tümbikon Denetleme Krl. Bşk. Yasin AKÇAY, Tümbifed Ynt. Krl. Üyesi Metin KESKİN, Tümbikon  Çlş. Grp. Üyesi Emel DAVUTOĞLU’nun katkıları, Strateji Merkezi Raportörü Aysun KILIÇASLAN SOKU’nun editörlüğü ve başta   Tümbikon Ulusal ve Uluslararası Sosyal ve Ekonomik Araştırma Merkezi Genel Koordinatörü ve aynı zamanda Tümbikon Gn. Sek. Arif EKŞİ, Koor. Yrd. Ayşe ÇEBİ, Koor. Yrd. Zuhal TABAK, Raportör Yrd. Evin DİKEN  koordinatörlüğünde gerçekleşen Çalıştay, soru cevap bölümlerinin ardından emeği geçenlere teşekkürler ve yaz sonu yine önemli konuların ele alınacağı yeni bir çalıştayda buluşmak temennisi ile sona erdi.